माननीय कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्री ज्वाला कुमारी साहज्यूद्वारा पदभार ग्रहण

नेकपा एमालेकी सांसद ज्वालाकुमारी साह ४१ वर्षको उमेरमा तेस्रो पटक मन्त्री बनेकी छन् ।

२०२१ असारमा एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले केही दिनका लागि कृषिमन्त्री बनाएका साह २०१० मा बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको तत्कालीन माओवादी सरकारमा करिब ६ महिना राज्यमन्त्रीसमेत बनेका थिए ।

सर्वोच्च अदालतले २०२१ मार्चमा तत्कालीन सत्तारुढ नेकपा (माओवादी केन्द्र)सँगको एमाले एकीकरणलाई खारेज गरेपछि किशोरावस्थामा नै माओवादी विद्रोहमा सामेल भएका साहलाई ओलीले कृषिमन्त्रीको रूपमा पुरस्कृत गरेका थिए । आफ्नो पार्टी छनोटको लागि।

बारा–३ बाट प्रतिनिधिसभामा निर्वाचित भएपछि ओलीले माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड नेतृत्वको गठबन्धन सरकारमा उनलाई फेरि मन्त्री बनाएकी हुन् ।

०२२ डिसेम्बर २५ मा बारामा भएको पार्टीको कार्यक्रममा सहभागी हुँदा आफू मन्त्री बनेको जानकारी दिन ओलीले फोन गरेका थिए ।“मलाई मन्त्री बनाउनमा अध्यक्ष केपी ओलीको ठूलो योगदान छ…मलाई मन्त्री बनाएको थाहा थिएन । जतिबेला म कृषिमन्त्री भएँ । यसपटक पनि ओलीले मलाई अचम्ममा पारे ।

२०१० मा पहिलो पटक राज्यमन्त्री हुँदा पनि उनलाई यस्तै आश्चर्य लागेको थियो। उनी त्यतिबेला समानुपातिक प्रतिनिधित्व (पीआर) प्रणालीबाट निर्वाचित माओवादी केन्द्रबाट संविधानसभा सदस्य थिइन्।

आफ्नो खेतमा धान काट्ने क्रममा तत्कालीन प्रधानमन्त्री भट्टराईले उनलाई फोन गरेका थिए । त्यसपछि उनी र उनका श्रीमान् राति मोटरसाइकलमा काठमाडौं आएका थिए तर केही दिनका लागि स्थगित भएको उनको सपथ ग्रहण समारोहमा उपस्थित हुन सकेनन्। उनी करिब साढे चार महिना भूमिसुधार मन्त्रालय र करिब डेढ महिना संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन राज्यमन्त्री भइन् ।

आफूले आफूलाई मन्त्री बनाउन नेताहरूलाई पटक–पटक आग्रह नगरेको उनको दाबी छ । आफ्नो योग्यता, योग्यता र पार्टीमा निरन्तर मिहिनेतका कारण सबै अवसरमा मन्त्री बनेको उनको भनाइ छ ।

उनका बुबा यदु साह कानु र आमा श्रीपति देवी साह कानु सन् १९९० मा प्रजातन्त्र पुनर्स्थापनापछि नेकपा-मार्क्सवादीमा विलय भएको तत्कालीन नेकपा-मालेसँग आबद्ध भए पनि उनी ९० को दशकको मध्यमा किशोरावस्थामा माओवादी विद्रोहमा सामेल भएकी थिइन् । सन् १९८१ मा किसान आन्दोलनका क्रममा वीरगन्ज जेलमा हुँदा उनकी आमा उनीसँग गर्भवती थिइन् ।

“आमाबाबु राजनीतिमा सक्रिय भएकाले पढाइ सकेपछि मात्र राजनीतिमा आउन परिवारको दबाब थियो । तर म गोप्य रूपमा माओवादी राजनीतिमा संलग्न भएँ,’ उनले सेतोपाटीलाई भनिन् । “म खुलासा भएपछि भूमिगत भएँ। म सन् १९९८ मा बाँचेँ भने शहीद हुन्छु वा देशका लागि केही गर्छु भन्ने सोचेर भूमिगत भएँ ।

उनको सन् २००४ मा माओवादी कार्यकर्ता अमृत शर्मा बजगाईसँग विवाह भएको थियो ।

सन् २००५ मा सुत्केरीमा जटिलता देखिएपछि आफूलाई भारतको मोतिहारी लगिएको उनी सम्झन्छिन्। अस्पतालमा सुरक्षाकर्मीको सक्रियता बढेपछि दुई दिन कहिले पैदल र कहिले रिक्सा चढेर नेपाल फर्किएको उनी बताइन्। डेलिभर गरियो।

अहिले उनका तीन छोरा छन् । उनका श्रीमान् बजगाई अहिले एमाले बाराका उपसचिव छन् ।

आफ्ना बुवा एमालेको अञ्चल तहका नेता भए पनि आफूले एमालेका नेताहरूलाई खासै नचिनेको बताउँदै ओलीबाट एमालेमा प्रवेश गर्न प्रेरित भएको उनको भनाइ छ । सन् २०१७ मा माओवादीको टिकटमा तत्कालीन प्रदेश २ को प्रदेशसभामा निर्वाचित भएकी थिइन्, ‘प्रदेश सांसद पदको जोखिममा एमाले प्रवेश गरें ।

अब उनी किशोरावस्थामा माओवादी विद्रोहमा सामेल हुन प्रेरित गर्ने नेताको नेतृत्वमा सरकारमा सामेल भएकी छिन्। ‘प्रदर्शन देखाउनुपर्छ । सरकारको नेतृत्व कसले गर्छ त्यो ठूलो कुरा होइन । म व्यक्तिगत रूपमा सफल हुनुभन्दा टोली सफल हुनु महत्त्वपूर्ण छ।

superadmin

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *